(Not Provided) W Google Analytics – Jak zobaczyć dane?

(Not Provided) W Google Analytics – Jak zobaczyć dane?

„Not Provided”, pochłania coraz większą cześć raportu źródeł odwiedzin. Dlaczego tak się dzieje?

W październiku 2011 roku Google wprowadziło wyszukiwanie SSL jako domyślny sposób wyszukiwania. W praktyce oznacza to, że w raportach Google Analytics nie zobaczymy najważniejszej statystyki dla pozycjonowania, czyli jakie frazy sprowadziły  odwiedzających na naszą stronę. W tej chwili problem dotyczy części statystyk (w zależności od tematyki 25-40%), ale jak można się spodziewać w przyszłości ograniczenie zablokuje informację dla 100% odwiedzających.

Żeby uzyskać informację na temat odwiedzin „not provided” musimy skorzystać z narzędzi dla webmasterów. Wybierając opcję Ruch->Wyszukiwane hasła możemy zobaczyć listę wyświetleń naszej strony w wynikach wyszukiwania, ilość kliknięć, CTR i średnią pozycję. Na tej stronie warto popróbować różnych ustawień filtrów i zakresów dat. Warto też sprawdzać dane w zakładce „Najpopularniejsze strony” gdzie znajdziemy te same dane z perspektywy podstron naszego serwisu.

Na dzień dzisiejszy statystyki o frazach prowadzących do odwiedzin naszej strony są wciąż wystarczająco dobre w Google Analytics. Jednak w najbliższej przyszłości zmieni się to, więc dobrze pamiętać o alternatywach przy analizie pozycjonowania.